18.05.2011г., от GreenTech.bg взето от: https://greentech.bg/archives/20477
Подводните турбини, които преобразуват енергията на теченията в електричество, имат огромен потенциал – на практика те могат да осигурят необходимия на целия свят ток. Но на каква цена?
Специалисти от пет научно-изследователски института на Уелс проучват въздействието на подобни инсталации върху морската екосистема. Те използват триизмерни модели на морското дъно, за да изследват как турболентността и подводните шумове влияят на морската флора и фауна.
В допълнение, учените ще разчитат на два морски съда, снабдени с изследователска апаратура. Екипът от 25-ма учени нарича своя проект „Операция Келтска Одисея”. Научно-изследователските съдове представляват плаващи лаборатории, които ще се използват и като офшорни учебни зали за изучаване на морската флора и фауна. Двата „кораба“ се наричат съответно Noctiluca и Guiding Light.
Д-р Крис Уулдридж от Университета в Кардиф твърди, че екипът ще се опита да даде независима и безпристрастна оценка за въздействието на подводните турбини върху екосистемата. Учените са решени да разберат дали този алтернативен източник на енергия е екологично устойчив – тестването на новия подводен генератор до брега на Пембрукшир е чудесна възможност да се направи подобна оценка.
Уелското правителство се стреми да използва всячески възобновяеми енергийни източници. Но площта за вятърни централи е ограничена и ето защо подводните инсталации са особено актуални. Операция Келтска Одисея е призвана да помогне на учените да определят безопасността на подобни съоръжения, ползващи приливни вълни, за морската флора и фауна.