от Рай Кетъринг, взето от: https://rai-catering.com/bg/znaete-li-che-otglejdaneto-na-ogromni-tikvi-e-sportna-disciplina/ Може да звучи откачено, но е факт. Тъй като тиквата е плод, който вирее буквално на всеки континент по света, с изключение на Антарктида, отглеждането на все по-големи екземпляри, някои от които тежат над един тон, е станало страст на мнозина. Цели семейства се включват в надпреварата, като казват, че било доста пристрастяващо занимание. Отглеждането на такъв гигант изисква много знания и опит в областта на агрономията – като избирането на правилната плодородна почва, редовното напояване, опазването на плода от силното слънце, от птиците, или от евентуални вредители и зарази. Но всеки градинар по света, решил да опита късмета си да стане победител, си…
-
-
Археологът Оленка Миланова: Крепостта „Баба Вида“ събира следите на няколко епохи, култура след култура, но нейното ядро е в Средновековието
23.10.2016г.,интервюира Албена ИВАНОВ, взето от http://m.focus-news.net/?action=opinion&id=40439 Археологът Оленка Миланова от Регионалния исторически музей във Видин в интервю за предаването „Легенди за България“ на Радио „Фокус“. Водещ: Г-жо Миланова, кои са били първите заселници в районa? Какво знаем за античния град Бонобия, изобщо каква е била и стратегическата роля на района по римско време? Оленка Миланова: Първите заселници по исторически сведения са келтите. Даже името на река Дунав също е келтско. Знаем, че е имало наколни жилища, които са били след завоя, там не са провеждани археологически проучвания, около мястото на село Кошава. През римския период, когато се основава Бонония, това е 1-и век от нашата ера, започва строителството на този огромен град в…
-
Келтските пътища
взето от: http://bbc.zazz.info/?cat=352 Днешен Линкълншир е култивирана местност, но в миналото земята е била блатиста и e криела безброй загадки. Докато са правени отводнителни канали, тук са открити много находки. Те се срещат най-често край река Уитъм. Намерени са редици от подпори останки от древен наколен път. Когато разкопките продължават, се вижда, че структурата е необикновена. До нея се виждат копие, меч и съвсем запазена седемметрова лодка от ствол. Проучването на тези структури ще ни пренесе в света на келтите, преди две хиляди години, във време на ритуали, друиди и саможертви. Мечът е причина местната археоложка Наоми Фийлд да изследва местността. Тя открива част от келтски път, датиращ от Желязната…
-
Келтската колесница
взето от: http://bbc.zazz.info/?cat=351 Уважаеми приятели ! Подобна колесница имаме в археологически резерват „Сборяново“, а екипът с ръководител проф.Диана Гергова отдавна предизвика сензация с тази находка В тихите хълмове на местността Йоркшир археолозите откриват разкошна гробница, белязана от мистериозни езически ритуали. В центъра на гроба лежи обект, който привлича най-изтъкнатите патолози от страната. Oстанките от четвъртитатa надгробна могила датират от Желязната епоха. Тези гробове обикновено съдържат колесници. През последните 30 години са открити много такива могили, обикновено в долините на източен Йоркшир. Тази е необикновена. Намира се върху варовиков хълм, в самия център на село Уетуанг. Откритието е заслуга на археолога Род Маки. Но какво е намерил той? От земята стърчи…
-
8 факта за келтите
Древните келти били многобройни племена, населявали обширна територия, а тяхната култура може да се открие в погребенията, древните артефакти и езика. 17.03.2021г., автор: DAVE ROOS, оригинално заглавие: „8 Facts About the Celts“, превод: Сурен Исраилян 30.03.2021г., взето от: https://www.history.com/news/celts-facts-ancient-europe?fbclid=IwAR3_d98Z5Y1DbF702YBryhzR_lLd-FqDCIhdUlJb7D83vJOirq8x7iTjonk За съвременния човек думата „келтски“ е свързана с определено традиционно изкуство, литература и музика от Ирландия и Шотландия. Всъщност древните келти са били многобройни племена,населявали обширна територия и произхождали от Централна Европа . Вижте какво са научили историците за тази колоритна и разнообразна група народи. 1. Келтите са били най-многобройната общност в антична Европа. Древната култура, която днес наричаме келтска, далеч надхвърляла пределите на Британските острови. На територията от Испания до…
-
За личните имена Болг и Брем в някои български хроники от XVIII и XIX век
автори: Антоанета Джельова, Мария Анастасова Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ Научни трудове на Съюза на учените в България – Пловдив. Серия A. Обществени науки, изкуство и култура. Том VI, 2020. ISSN 1311-9400 (Print);ISSN 2534-9368 (Online), Scientic works of the Union of Scientists in Bulgaria –Plovdiv. Series А. Public sciences, art and culture. Vol. VI, ISSN 1311-9400 (Print);ISSN 2534-9368 (Online), 2020. Публикува с с изрично разрешение н авторите. В „История во кратце о болгарском народе славенском“ (1792 г.) на йеросхимонах Спиридон Габровски стоят имената Болг и Брем, които липсват в Паисиевата „История славянобългарска“. Тези имена присъстват и в преправките на Паисиевата „История“ от Рилския родослов – Рилска преправка (РП), Поп-Йоанова преправка (ПЙП), Първа…
-
Биополето на дърветата лекува и увеличава енергията ни
26.03.2021 г., от Портал 12 – portal12.bg взето от: https://portal12.bg/publikatsii/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%83%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B8-1-7258 Ако сте физически или душевно отпаднали, лекът за това се крие в дъба. Отидете при някой стар дъб, който не е изгнил, и опрете гърба си в него. Така ще стоите 5-10-15 минути или най-много половин час. Дъбът ще отнеме част от вашите дисхармонични енергии и вие ще се възстановите и ще си тръгнете здрави. Този съвет е на Учителя Беннса Дуно – Петър Дънов, който отдава голяма роля на връзката между човека и природата и благоговее пред всяко дърво, храст, цвете, тревичка. Жреците на древните келти – друидите, смятали, че за всеки човек има подходящо дърво, което го изпълва с енергия…
-
Келтският бит през Желязната епоха
автор: Jarrien Wolf, оригинално заглавие “Celtic Lifestyles”, преведе и адаптира: Венцислав И. Томов, Публикува се с изрично съгласие на преводача. взето от: https://pdfslide.net/documents/-5572130a497959fc0b917804.html Уважаеми приятели ! Продължавам с преводите на Венцислав Томов. Тази статия бях намерил преди време във Фейсбук, но в доста по-кратък вид. Това е пълния вариант. Приятно четене ! Настоящият труд е следствие от упорито проучване както на достъпната библиотечна литература, така и на интернет ресурсите, които съдържат информация за ежедневието на келтските предци. Оказа се, че на фона на изобилстващите материали за митовете и легендите на келтите, съществува една очевидна оскъдица на статии за бита, облеклото, храненето и другите ежедневни аспекти от живота на тези древни хора. Затова…
-
Какво не знаем за древните келти ? /последна част – 2.2/
автор: Rowan Fairgrove, оригинално заглавие “What We Don’t Know About the Ancient Celts“/1994/, преведе и адаптира: Венцислав И. Томов, Публикува се с изрично съгласие на преводача. взето от: https://pdfslide.net/documents/-5572130a497959fc0b917804.html Уважаеми приятели ! Тона е втората /последна/ част от превода на Венцислав Томов, с библиографията на цялата статия Богини, богове, божествени двойки Кернунос Името Кернунос (Cernunnos), което вероятно означава “рогатия”, се появява само веднъж в надпис от Франция. Въпреки това археолозите го използват за да обозначават всички мъжки рогати божества, открити в келтската иконография. Рогатият бог от скалната гравюра от 4-ти век пр.Хр. в северна Италия е единственото пред-римско антропоморфно божество. То е придружено от змия с овнешки рога и държи…
-
Какво не знаем за древните келти ? /първа част – 1.2/
автор: Rowan Fairgrove, оригинално заглавие “What We Don’t Know About the Ancient Celts“/1994/, преведе и адаптира: Венцислав И. Томов, Публикува се с изрично съгласие на преводача. взето от: https://pdfslide.net/documents/-5572130a497959fc0b917804.html Уважаеми приятели ! С този превод на Венцислав Томов искам да започна да публикувам в блога статии, в които не само авторът, но и преводачът са добре запознати с келтската култура. С други думи, преводачьт е своеобразен съавтор, който като българин достъпно обяснява някои доста заплетени явления, наблюдавани при келтите. Следвайки тази логика бих искал да ви представя преводача – Венцислав Томов. За преводача Венцислав Томов е добре познато име на всички в България, които се интересуват от келтската култура. От…