05.01.2016г. автор: Димитър Димитров източник Ancient Origins взето от:
http://drevnite.com/nepoznatite-keltski-voini-v-egipet/
Келтските традиции са известни в цял свят. Келтите са били лоялни наемници на много държави по Средиземноморието, най-вече на Византия, но е малко известен факт, че са поддържали тесни взаимоотношения и с Египет.
В наши дни келтските езици и култури се срещат само в Ирландия, части от Шотландия, Уелс, Галисия в Испания и Бретан в Англия. Но преди възхода на Римската империя келтските езици са говорени в голяма част от Европа, а наемните им воини попълвали армии в Тракия, Гърция, Юдея и Африка.
Келтите в Птолемейския Египет
В началото на III век пр. н. е. келтските воини от източна Европа преминали в редиците на египетската войска. По време на царуването на Птолемей II Филаделф от Балканите били наети 4000 келтски войници. Според историческите сведения те помогнали на императора да съкруши полубрата си – Птолемей Цезарион, който се опитал да узурпира трона. Споменава се, че след това и келтските военачалници опитали да превземат властта в Египет, но бунтът им бил възпрян и наемниците били изгонени на малък остров в река Нил, където загинали от глад. Но това не е краят на отношенията между келтите и птолемеите.
Птолемей II Филаделф се възползвал от услугите на келтите още един път, през 250 г. пр. н.е. Тогава наемниците били използвани за полагане на пътища и осуетяване на бунтове. Повечето следващи владетели от Птолемейската династия също наемали келтски воини, като в някои от сраженията точно те били решаващият фактор при победата на египтяните.
Много от келтските войници всъщност останали да живеят в Египет и се оженили за местни жени. На жаргон децата от смесените бракове между келтски мъже и египетски жени били наричани епиговои.
Най-ранната среща между двете цивилизации
Според книгата „Кралството на кивота“ на Лорейн Евънс (Lorraine Evans) взаимоотношенията между Египет и келтите датират от много преди III век пр. н. е. Авторката смята, че останки от древен кораб, открит през 1937 г. в Йоркшър (северна Англия), са принадлежали на древни египтяни. Първоначално се смятало, че корабът е бил викингски, но радиовъглеродният анализ посочил, че е построен през XIV век. пр. н.е.
Като доказателство за египетския произход на кораба, Евънс посочва древна шотландска хроника, в която се разказва за египетско семейство, избягало от държавата и стигнало чак до Шотландия. Скоро след това били принудени да напуснат и се озовали в Ирландия.
Друг интересен факт е, че през 1955 г. в Могилата на заложниците в Ирландия са открити останките на млад принц. Най-странната находка се оказала огърлица от фаянсови топчета. Топчетата произхождали от Египет, а въглеродният анализ показал, че останките датират от 1350 г. пр. н. е. Това е и същото време, в което е живял Тутанкамон. Още по-странно е, че и Тутанкамон е погребан със същия вид фаянсова огърлица.
Около връзката между келтите и Египет все още има много неизяснени аспекти. Надяваме се, че бъдещите разкопки ще ни помогнат да разберем цялата история на тези интересни взаимоотношения.