20.06.2021г., автор: Leandro Alegsa, от Alegsaonline.com взето от:
https://bg.alegsaonline.com/art/17927
Келтският политеизъм е наименование на набор от вярвания или религия. Друг термин, който често се използва за келтския политеизъм, е келтско езичество. Първоначално то е било изповядвано от европейските народи, наричани днес келти. Имало е движение за обръщане на тези хора към християнството; този процес е приключил около 500г.
Първите находки, свързани с тази група вярвания, датират от около 500 г. пр.н.е. Системата от предхристиянските вярвания съществувала приблизително едно хилядолетие – през периода Ла Тен и римската епоха.
В случая с келтите на Британските острови това включва и части от желязната епоха. Келтският политеизъм е бил една от политеистичните религии от желязната епоха от индоевропейското семейство.
Съществуват много различни имена на боговете в келтския пантеон. Тези имена са записани от древногръцки или древноримски географи или са открити в надписи върху гробове. Сред най-известните от тези богове са Теутатис, Таранис и Лугус. Хората, занимаващи се със сравнителна митология, са добавили към този списък и фигури от средновековната ирландска митология. Те твърдят, че подобни божества или герои от по-ранни времена са били интерпретирани по различен начин. Този процес е известен като „евхемеризация“, по името на Евхемерос, философ от Древна Гърция, който описал този процес.
Според римските историци келтите практикували човешки жертвоприношения като част от своята религия. Изглежда, че в Галия, Британия и Ирландия е съществувала и каста от „магико-религиозни специалисти“, наричани друиди. Днес за тях се знае малко.
Римската империя завладява Галия между 58 и 51 г. пр.н.е., а Южна Британия – през 43 г. от н.е. След това келтските религиозни практики се променят и започват да се проявяват елементи на романизация. В резултат на това се формира гало-римска култура, която има свои гало-римски религиозни традиции. Броят на божествата се увеличил и били добавени божества като Кернунос.
През V и VI в. настъпва още една промяна – християнството се превръща в доминираща вяра в келтския свят. То измества по-ранните религии, но оказва влияние върху по-късната митология. През XX в. се появява ново религиозно движение, наречено келтски неопаганизъм.