автор: Д-р Мария РУСИНОВА, от Национален седмичник „Родово имение“, бр.7 (224), 08-14.02.2010 г. взето от: http://rodovo-imenie.org/pdf/224.pdf
ИСТОРИЯТА
Знаете ли, че спелтата е специален сорт жито (латински: triticum spelta), познатo още от най-дълбока древност и наричано „житото на фараоните”? Известно още като лимец (на съвременен немски Spelz, също Dinkel, Dreikorn или Schwabenkorn), произлиза от германски (spelt – разцепвам). Тя е най-малко на 8000 години! Най- богатите археологически находки, свързани със спелтата, са от Европа.
През Желязната ера (750 -15г. пр.н.е.) спелтата става основният сорт жито в Северна Германия и Швейцария, както и в северните части на британския полуостров. Пренесена е в Северна Америка в края на 19 век.
ЕКОЛОГИЧНА
През 20 век почти навсякъде спелтата е заменена с обикновеното (хлебно) жито, тъй като добивите от него могат да се увеличават с торене и генни модификации за разлика от спелтата, която не се поддава на такива интервенции. Спелтата е изключително лесно за отглеждане растение, което вирее прекрасно и върху бедни, каменисти почви, и оцелява и в суров климат. Добивът й почти не се покачва с наторяване. Затова спелтата е по-малко замърсена с отрови от околната среда в сравнение с останалите видове житни растения.
Можем да приемем, че тя е най-чистото житно растение, защото поради изключителната си резистентност към гъбички и вредители може да се отглежда почти без инсектициди, хербициди и пестициди.
Измерванията на радиоактивното замърсяване на университета в Констанц след Чернобилската катастрофа през април 1986 г. показват, че ожънатите през следващото лято зърна от спелта съдържат десетократно по-малко количество радиоактивност в сравнение с пшеничните зърна. Плътно прилепналата люспа на лимеца следователно осигурява перфектна защита на зърната дори в екстремни условия. В зависимост от бъдещата си употреба спелтата се прибира или когато достигне млечна зрелост, или след пълното й узряване, с комбайн.
Тъй като зърната й остават плътно обгърнати от люспата и след вършитбата, преди смилането й в мелницата трябва да се изпълни още една работна процедура – белене. При нея зърната се освобождават механично от люспата. След това сместа от зърно и люспи се подлага на процес на пречистване, в който плявата се отделя от зърното. Чак тогава зърното се смила в мелницата за брашно.
СЪСТАВ
Съдържа високо количество полезни хранителни вещества:
- 57,9 % въглехидрати
- 17,0% протеини,
- 3% мазнини,
- 9,2% фибри,
- витамини A, E, B1, B2 и ниацин, който е необходим за функционирането на нервите, за нормалната обмяна на веществата и за кожата.
Съдържанието на ценни мастни киселини, микроелементи и минерални вещества (желязо, магнезий, фосфор и калций) е по-високо в сравнение с останалите видове житни растения.
Спелтата съдържа балансирано количество глутен и е изключително подходяща за приготвяне на тестени изделия.
http://zdraveya.com