03.08.2016г., автор: Веселин Николов от www.dnevnik.bg взето от: https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/08/03/2805049_herakleia_-_sto_godini_sporove_mnogo_otkritiia_i/
Близо 100 години учени са спорили за точното местоположение на античния град Хераклея Синтика. Откриването на древен надпис – имперски декрет, през 2002 г. дава отговор на този въпрос – средното течение на река Струма. Между Кресненското и Рупелското дефиле.
Археологическите разкопки, започнали през 2007г., продължават и до днес под ръководството на директора на Националния археологически музей Людмил Вагалински.
По думите му вече се планира и реставрация на обекта. Людмил Вагалински има намерение тя да бъде извършена умерено, без излишни надстроявания,
за да не се дава „една фалшива представа“
- „Много е важно да се спази балансът между това, което е открито, и надграждането. В последно време има сериозни залитания към излишни достроявания. Това може да се прави и виртуално с 3D технология, което е много по-елегантен начин. По този начин посетителят вижда нещо автентично“, казва археологът.
При разкопките на града са открити множество антични съоръжения, късноримска базилика, чиито останки от стени се издигат до 5 метра, система за отпадни води, стълбища, форум, занаятчийски квартал, производствени помещения, улици, канали. Сред откритията на археолозите е и чешма, чиито чучури са оформени като лъвски глави.
Има изключително много извори,
които дават информация за Хераклея Синтика
В града е било силно застъпено занаятчийството, произвеждали са и много керамика и платове, казва археологът. Също така сме открили много театрални маски, статуетки и фигури на бог Дионис, богиня Артемида, както и на Херакъл. Всички находки се пазят в археологическите музеи в Петрич и Благоевград, уверява археологът.
Некрополът на града е един от много добре запазените и предоставя богата информация за погребалните обичаи на населението. За съжаление в средата на 90-те години той е станал жертва на набезите на иманяри, отбелязва ръководителят на разкопките, като допълва, че те продължават да оказват своето негативно влияние и до днес, макар и по-ограничено.
Поречието на река Струма е било населявано от тракийското племе синти. Освен тях тези земи са обитавани от гърци, келти, илири. Селищен център за района бил именно Хераклея Синтика. Градът е кръстен на героя от елинската митология Херакъл.
„Да знаем името на античен град е абсолютен лукс“
Това казва Вагалински. По думите му градът е основан през IV век пр. Хр. и е функционирал без прекъсване в продължение на 750 години – до IV век сл. Хр.. Тогава силно земетресение разрушава града и той бива напуснат от жителите си.
Не е ясно кой точно е основателят на Хераклея Синтика, според различни теории това е някой измежду Филип II, Aлександър Македонски или Касандър – един от неговите наследници. По-късно градът става част от римската империя.
През 2015 г. е бил издаден специален том на английски, с много изчерпателни текстове и на български, който събира цялата информация от проучванията по обекта от деня на тяхното започване. Негови автори са Людмил Вагалински и Емил Нанков. Той е достъпен на http://www.archaeologia-bulgarica.com/publications-about-heraclea-sintica/