Трябва да пазим традициите, казва 25-годишна кошничарка, която сама си произвежда материала
26.06.2012г., автор: Екип Марица, взето от: https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/nojche-kolie-s-gravirani-keltski-motivi
Ножче с 50-милиметрово острие е превърнал в украшение за врата майсторът ножар Евгени Димов. Колието, което тежи само 46 грама, предизвика истинска атракция на панаира на занаятите, който се откри вчера в Етнографския музей и ще продължи седмица.
Обикновено при разгънато положение ножницата става дръжка, докато във варианта на Евгени тя остава на врата. Изработена е от орех с инкрустации от чемшир, а дръжката е от бронз с ръчно гравирани келтски мотиви. “Една жена трябва да е красива и с нож в ръка”, категоричен е майсторът, чието украшение е спечелило второ място в международен конкурс, на който оценители са били петима от най-добрите ножари в света.
Повече от 40 занаятчии показват изделията си и ще правят показно през погледа на гостите и туристите в двора на музея.
За първи път след години прекъсване изкуството си демонстрираха кошничари. 25-годишната Соня Михова се запалила от баща си, а днес вече го надминава не само в бързината на работа, но и в оригиналните си решения от ракита. “Трябва да запазим този занаят, който ромите много практикуват, но за сметка на качеството. Тъй като вече няма откъде да се купува хубав материал, аз сама си го произвеждам. Ракитата се реже на клони, вари се, след това се обелва и след 24 часа киснене във вода е годна за работа. За да е лесна за обработка, не трябва да се чупи”, обяснява Соня. Освен панерите и кошниците и столовете, момичето е измайсторило и пантофки, които могат да се превърнат в оригинални икебани.
Изделия от порцелан по стара китайска технология показа Иван Стойчев. Майсторът е правил всичко в домашна пещ. От начина на смесване на материалите и изпичането чашите, свещниците и керамичните пана ставали изключително леки. Детски играчки, плетени на една кука и пълни с екологични материали, които са безвредни и безопасни за малчуганите, и шалове, шапки, калцуни и терлици от натурална вълна изпълват пространството в двора на музея.