учебно помагало, взето от
https://www.danubebox.org/files/dbox/download/5_Dunavskipaket_glava5.pdf
Дейност 5: Групова работа / дискусия
Страни с минало – как ни свързва миналото?
Учителят задава въпрос кое е общото между Белград, Будапеща, Братислава и Виена ?
Децата могат да избират между четири отговора. Тези деца, които мислят, че градовете са в една държава, отиват в единия ъгъл на класната стая. Тези, които са на мнение, че четирите града не са столици, отиват във втория ъгъл. Тези, които считат, че нито един не е разположен на Дунав, се отправят към третия ъгъл. Тези, които смятат, че четирите града са основани от едни и същи хора, отиват в четвъртия ъгъл на стаята (верен отговор).
Келтите
Обсъждайки основанията за техните отговори, децата научават, че всичките четири града са основани на Дунав от келтите и дори наименованието Дунав е от келтски произход. Разказва им се, че келтите са се разселили от района на Алпите надолу по протежението на Дунав.
Гърците
В същото време други хора са се установявали от Черно море нагоре по реката и са основавали селища. Децата трябва да се досетят кои са били тези хора. Те
Келти, Гърци, Римляни Държавите от Дунавския басейн са свързани от общо минало. Преди около 2500 години келти-
те са основали селища по почти целия Дунавски басейн, от които произлизат много от съвременните градове. Също някои имена на области или реки идват от келтите, например „дан” означава „голяма река”. По римско време името става Данувиус или Данубис и по-късно Дунав.
Гърците намират път към Дунав през Черно море. При разширяването си на юг от устието на
Дунав в залив на Черно море те основават Хистрия. Името на града произлиза от Истрос – гръцкото име на Дунав. Днес могат да се видят разкопките на древния град до езерото Синое. На морския бряг на днешна Румъния са се развили градовете Томис, днешна Констанца, и Калатис, днешна Мангалия. Във вътрешността гърците основават Аксиополис на Дунав, днешна Черна вода. С корабите си гърците стигали нагоре до около 1/3 от дължината на Дунав. Железни врата с неговите бързеи и плитчини представлявал естествена бариера, която им било трудно да преодолеят с гребните си кораби. Поради това гръцката сфера на влияние била ограничена по долното течение на Дунав и Черно море.
Очертанията на древните градове са все още видими в някои области. Съвременният център на град Констанца се намира точно над гръцката агора – пазарът и средищното място на древен Томис.
След келтите и гърците римляните откриват Дунавския басейн. В продължение на стотици
години всички земи южно от Дунав и обширни територии от днешна Румъния били част от Римската империя. От извора до устието Дунав се превърнал в укрепена граница срещу германските народи на север. Римляните разширили келтските и гръцките селища и основали нови градове. Днешен Белград тогава се наричал Сингидунум, Будапеща била Аквиникум, София била Сердика и немският Регенсбург бил Кастра Реджина.
Римляните
Децата се опитват да отгатнат какво означават думите и от какъв език биха могли да произлизат. След като разберат, им обяснете, че след келтите и гърците римляните идват в Дунавския басейн. Класът се разделя на две групи, за да направи викторина за римляните. Всяка група обсъжда какво ни напомня днес за римляните и с помощта на учителя записва въпроси. Биха могли например да
попитат за латински думи, които се използват и днес, римски сгради, основани градове или разкопки от римско време в областта. Ако римляните не присъстват в района, от който са децата, включете във викторината друга култура, която е повлияла по-голяма част от Дунавския
басейн, като например келтите или гърците.
Учебни резултати: Децата научават, че държавите в Дунавския басейн са свързани от общо минало и че нашите градове и села имат общи корени