02.12.2017г., от https://calistotoursblog.wordpress.com взето от:
Всеки, който е предприемал разходка из Балканския полуостров се е убедил в неговото изобилство от зашеметяваща природа, завладяваща история и неповторима култура.
Ето ги и „10-те Балкански чудеса“:
Несебър, България
Естествено започваме с България. Както вече знаем Несебър се намира на брега на Черно море и е един от примерите как природата може да си „съдейства“ с културата. На територията му са се разхождали различни култури и империи в продължение на около 3000 години, като днес техните останки можем да забележим из града под формата на сгради с различни архитектурни стилове.
Кавала, Гърция
Кавала безспорно представя бурното минало на региона, превземан от различни империи през вековете. Днес е най-голямото пристанище в района и добре развит пристанищен град. Туристите се радват на добре запазена средновековна крепост и на османския дворец Имарет. Друга забележителност е акведуктът Камарес, построен през 1550 г., който разполага с 60 арки с различни размери.
Полуостров Свети Стефан, Черна гора
Или още нар. „Бисерът на Черна гора“ е известен със своята уникалност, природна красота и пясъчни плажове. В Свети Стефан всичко е оптимално разпределено – построени на гъсто къщички, малки църкви и улички с много зеленина. Архитектурата е непокътната и превръща това място в прекрасен туристически курорт (най-престижния в Черна гора).
Мостар, Босна и Херцеговина
Старият мост в Мостар е един от многото (макар и реконструирани) остатъци от дългото османско управление на региона. Той се простира над река Неретва и е истинско архитектурно чудо, когато османците го построяват през 1558г. Градът претърпява големи щети по време на войната в Босна от 1990-те години, но е възстановен и днес е една от основните културни забележителности на страната.
Замък Пелеш, Румъния
Трансилвания получава тъмната си репутация от легендите за граф Дракула. Туристите обаче веднага променят мнението си, привлечени от деликатно красивия замък Пелеш.
Построен е в неоренесанов стил от румънски монарси през 1870 година. Това е и първият замък напълно оборудван за работа на електрическа енергия. Само на кратко разстояние с кола от очарователния румънски град Брашов, заслужава си да се отбиете и до Бран – замъка на Дракула.
Манастир Високи декани, Косово
В този манастир в Косово се помещава най-голямата православна църква на Балканите и само едно посещение тук ни помага да разберем сложната религиозна и етническа история на региона. Основната причина за включването на светата обител в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство са стенописите, които украсяват интериора на църквата.
Национален парк Дурмитор, Черна гора
Когато става дума за туристически разходки, ски или просто красив изглед, Дурмитор е мястото. Той притежава многобройни езера разпръснати по ландшафта. Също забележителна част от него е Каньонът на река Тара, който е вторият по големина в света след Гранд каньон в САЩ. И най-важното -Дурмитор е в центъра на планинския туризъм.
Плитвички езера, Хърватия
Плитвички езера е най-големият национален парк в страната и част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Състои се от поредица взаимносвързани езера, които преливат с каскади едно в друго, разделени само от естествени бентове. Цветовете на водата могат да придобиват поразителни нюанси на синьо и зелено.
Ниш, Сърбия
Ниш е един от най-старите градове на Балканите и е наричан още „Портата между Изтока и Запада“, тъй като от древни времена градът е бил пресечна точка на големите търговски пътища. Основан е от Келтите през 3 век пр. Хр.. Праисторическите жители са наричали града Нависос – градът на Феите. Днес забележителности дебнат от всеки ъгъл.
Райското пръскало, България
Райското пръскало се намира в Централната част на Стара планина в подножието на първенеца на планината – връх Ботев, на територията на национален парк Централен Балкан. Пръските на водопада – падащи от невероятната височина от цели 124,5 метра създават неописуема красота и удивление у туриста.