15.10.2009г., автор и снимки от Люси Нишан. взето от: https://www.nationalgeographic.bg/?cid=127&article=2664&img=2554 Църквата Гергети Тринити е издигната на труднодостъпен хълм и представлява типична за раннохристиянския стил постройка. По стените има множество знаци, плетеници и фигури, издялани върху самия камък. Църквата в Гергети: напомнят на келтски плетеници, нали? Това е само мостра от каменните дантели, които покриват храмовете в една малка държава в съседство – Армения. Във вътрешността единствените съхранени стенописи са по каменния олтар. Жените трябва да покриват главите си при влизане в храмовете, а тук е задължително дори опасването с пола.
-
-
Чуйте как са звучали древните езици (ВИДЕО)
28.09.2020г., редактор: DarikNews.bg взето от: https://dariknews.bg/novini/liubopitno/chujte-kak-sa-zvuchali-drevnite-ezici-video-2242116 Хората винаги са били очаровани от това, как са живели нашите древни предци, какво са яли, как са общували. Има определена доза мистерия особено що се отнася до това как са говорили и как е звучал техният език. Можем спокойно да предположим как е звучал древногръцкият език, тъй като езикът е изследван задълбочено от много учени през вековете. Но как звучат други, по-стари езици като древен египетски, или латински, или келтски? YouTube каналът YEAP! качи видео с предположения за това, как някои от тези древни езици биха могли да звучат:
-
Келти
13.12.2011г. взето от: https://poppygeorgieva.wordpress.com/2011/12/13/%D0%BA%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B8/ Названието келти обхваща племената и народите говорещи келтски езици – специфична група от индоевропейското езиково семейство. Най-старите, достигнали до нас, исторически свидетелства за келтите са от средата на първото хил. пр.н.е. Историци и археолози употребяват названието келти и в етнографски смисъл, говорейки за келтска материална култура и социална организация. Най-ранно идентифициране на келтски популации, различни от съседните им, позволяват археологическите находки от западната област на Халщатската култура (750 – 400 г.пр.н.е.). Макар, че келтските племена в Галия са използвали обединяващото ги наименование celtae, общо келтско самосъзнание през античността не може да бъде установено, също както и културна наследственост между античните келтски племена и говорещите днес келтски езици етноси. Най-голямото си разселване келтите преживяват…
-
Грийн Роджър – Крал Артур
взето от: https://royallib.com/book/griyn_rodgr/kral_artur.html Автор: Грийн Роджър Название: Крал Артур Жанр: Классическая проза Аннотация:За автора и книгата За основа на книгата „Крал Артур“ Р. Л. Грийн е използувал всички възможни източници на тази легенда от XII век насам — стари френски предания, средновековни английски поеми, уелски оказания, хроники и летописи, немски литературни обработки, поетични варианти. Най-голяма е ролята обаче на произведението на английския писател Томас Малори „Смъртта на Артур“, написано преди повече от петстотин години. Реалното съществуване на крал Артур не е доказано със сигурност. Но в много исторически паметници (записи на келтски митологически сказания, латински текстове с хроникално-исторически характер, поеми от втората половина на VI век) се споменава за племенния вожд…
-
„Европа: История“ – от Дейвис Норман /откъс от книга/
оригинално заглавие: Europe: A History, 1998, by Norman Davies, взето от: https://www.rulit.me/books/evropa-istoriya-read-460315-157.html Динамизмът на мигриращите племена имал сериозни последствия за всички техни съседи. Там, където предишното население не било завладяно и абсорбирано, то често било премествано. На запад келтите били залети в Галия и заградени в Британия. Само ирландците не били застрашени от нахлуване. Един келтски народ от Ирландия, скотите, се преселили във високите планини на Каледония и побеждавайки местните пикти, положили основите на Галска Шотландия. В същия период преселването на келтите от Корнуел положило основите на Келтска Британия. Другаде келтските британци били изтикани назад от англосаксите в твърдините на Уелс. На изток, в един от най-тъмните периоди на Тъмните…
-
Огнена коса, огнен характер – това е моето червенокосо дете
22 юли, 2018 от MaikoMila Животът с деца взето от: Говорили сме си за странните реакции на знайни и незнайни минувачи към децата ни десетки пъти. Днес обаче няма да напомняме за принудата да носим онази торба, пълна с шапки, чорапи, яке с ръкави, яке без ръкави, одеяло и маска за дишане, за която Елисавета Белобрадова ни разказа в “Това дете защо е без шапка?!?” или за даването на акъл от непознати. Нито за единствения възможен отговор, когато някой настойчиво ни попита Ама къде сте го помъкнали туй дете в това време?? (“Ами, по работа”) Гостува ни Виолета Йорданова, която ни разказва какво е да имаш червенокосо дете – рядък ген, голяма…
-
Out Of The Silent Planet – от Айрън Мейдън
взето от: https://www.ironmaiden-bg.com/web/index.php/bg/bnw-songs-bg/2471-out-of-the-silent-planet-song-info-bg Вероятно инспирирана от научната фантастика от 1956 – Forbidden Planet с Leslie Nielsen, това е още една страхотна песен на Maiden която полека ескалира в наистина мощно парче. Песента започва с много келтски звучащо интро и след това преминава в музикална експлозия. Парчето свършва със същите нежни келтски тонове, както и започва. Интересно е да се отбележи, че филма Forbidden Planet е посочен като идея за песента, е адаптация на пиесата на Шекспировия – The Tempest , където се появява и фразата от “Brave New World”. Както и да е, гледал съм филма няколко пъти и ми е трудно да направя връзката с песента. Тази песен текстово…
-
Сакар планина – самобитна и с характер
26.10.2019 г., автор: Гавраил Гавраилов, взето от: Планината е самобитна и с характер, вероятно образувана от изгаснал вулкан. Намира се между долините на Марица и Тунджа, между Харманли и Свиленград от юг и Тополовград от север, където всяка година през месец май се провежда Международен театрален фестивал на любителските комедийни театри. В добре оформения планински масив има загадъчни тракийски долмени, съхранена природа, вкусна храна и прекрасно вино. По южните склонове на Сакар над Харманли е село Българин. Там попитайте за ахчак. Това е деликатес от овче или козе мляко, който се приготвя през август. Следващата спирка е Коларово, където има няколко винарски изби. На разклона на билото, известен като Малката…
-
Пътеводители за Уелс
взето от: https://www.dfds.com/bg-bg/patnicheski-feriboti/destinatsii/uels Уелс е запазил отличителния си характер като една от келтските нации на Европа, с дълга история, през която са отстоявали и отблъсквали набезите и опитите за контрол от страна на по-силните си съседи. Уелс граничи с Англия на изток, а дългата и разнородна крайбрежна линия се простира от Ирландско море до Бристолския канал. Уелският и английският са официални езици, а страната е известна и като земя на музика и песни. Защо да посетите Уелс? Уелс е място със спиращи дъха гледки, специфична култура и удивителна история – наистина фантастично място за почивка в Обединеното кралство. От древните планини на Snowdonia, през крайбрежните скали на Пембрукшър, до музеите…
-
Сенициан, Ам-гъл и Толкин – обединени от Пръстена
15.03.2019г., автор: Бранимир Петров взето от: Днес в много музеи по света могат да се видят хиляди антични римски пръстени, изработени от злато или сребро. Но един от тях е по-интересен. Заради вероятността да е вдъхновил Дж.Р.Р. Толкин за написването на „Хобит“. А по-късно – и на „Властелинът на пръстените“. Това е пръстенът на Сенициан. Известен е като Пръстена на Силвианий или пръстенът от Вайн, по името на имението от XVI век, където се съхранява. Историята на пръстена започва с това, че преди повече от 1600 години е откраднат. В съответствие с тогавашните обичаи, собственикът му се обръща с молба към боговете, записана на табличка. В нея моли крадецът и…