автор Richard Moss, 22.03.2018г., взето от: https://museumcrush.org/facial-reconstructions-peer-out-from-the-scottish-dark-ages/
превод: Сурен Исраилян, 08.07.2020г.
Възстановените лица от скелетни останки, намерени в могилата в Крамонд разкриват вълнуващи отговори за живота в Шотландия през шести и седми век.
Тези лица сякаш са се пренесли във времето от Тъмните векове в Шотландия и са били възстановени от съдебен художник Hayley Fisher. Те са направени на база скелети, намерени в гробница, открита под паркинга за коли в село Крамонд, близо до Единбург през 1975г. Според археолозите в могилата са открити поне две поколения от едно и също семейство, живели през шести и седми век.
Съдебно-медицинският отчет за един от мъжете, на възраст 26-35 години описва раните му с тъпи и остри предмети, вероятно от оръжия, както от острието на копие, така и от дръжката. Този мъж също е имал белег над дясното му око.
Друг мъж, на възраст 18-25, който починал някъде между 540 и 600г., е имал дълбока рана, получена от остър предмет с два белега над дясното му око, която е била излекувана преди да умре. Предполага се, че е бил кален в битките воин.
Що се касае жените, едната от тях вероятно е починала от удара с тъп предмет в дясната част на главата, която е пробила черепа и стигнала до мозъка, а другата – млада жена, която е починала между 430 и 550г. е била с лоши зъби и недостиг на желязо, но причината за смъртта й не е известна.
Специалистите използваха съдебните техники и ДНК тестове за да проучат, дали телата са принадлежали към една и съща благородна фамилия, живяла в кралската крепост на Крамонд, където са били открити тези човешки останки по време на разкопките на римска баня.
“Все още има много неразгадани неща, но благодарение на криминологичните практики успяхме да направим много открития в историята на погребенията в Крамонд, Шотландия“ – каза Джон Лоусън, археолог от градската община на Единбург.
„Изследванията откриха важни факти за живота по време политически смут в Шотландия, за който знаем малко и помогнаха да отговорим на въпроси, свързани с Тъмните векове“, – каза Лоусън, – но също така те предизвикаха много нови въпроси.“ “Защо тези хора са отишли в Крамонд ? Кое ги е привличало тук през Тъмните векове ? Защо някои от тях са били убити, а след това погребани поотделно ? ” – задава въпроси археологът.
„Ако тази могила е семейната гробница на благородно или кралско семейство, това предполага, че Крамонд е бил крепост на Кралство Гододин /Gododdin/. И ако е така, тези открития имат важна роля за изследване на историята на Шотландия и Северна Британия по време на Тъмните векове.”
Според проучванията, присъствието на хората в Крамонд се датира чак от 8500г. пр.н.е, което го прави най-древното селище в Шотландия. За след-римското време се знаело малко, някои предполагат, че е било атакувано от Англите /Angles/ дошли от Германия, които след това са основали града, днес известен като Единбург.
Вероятно тези хора от Тъмните векове са живели в „неподходящо време“, в този важен и пълен с насилие времеви период.
Научете повече за тази история от постоянна изложба „Тъмните векове в Крамонд“, която можете да видите в Музея Maltings in Cramond. Виж повече на cramondheritage.org.uk