25.03.2020г., автор: Сам Морган от EURACTIV.com , превод: Калина Ангелова взето от: https://euractiv.bg
Уроците на Астерикс
The Brief е ежедневният коментар на EURACTIV.
За голямо съжаление днес се разделихме с художника на популярния френски комикс “Астерикс и Обеликс”, починал във вторник (24 март) на достопочтената 92-годишна възраст. Галските войни на Албер Юдерзо могат да научат Европа на няколко урока, полезни за всички ни.
Феновете на несломимия войн Астерикс и верния му приятел Обеликс знаят, че няма нищо, което галите да не обичат повече от един хубав юмручен бой. Той освобождава от напрежението и когато римляните се зададат, галите са готови да ги изгонят.
На Европа ѝ липсваше отдушник, където да излее вътрешните си раздразнения и, вероятно, силен общ враг, върху който да съсредоточи вниманието си. Новият свят, белязан от разпространението на коронавируса, предлага решение и за двете.
Легионите на Юлий Цезар успяха да завземат цяла Галия, с изключение на едно малко селце в Арморика, тъй като жителите му с биеха заедно и разчитаха на най-добрите налични научни съвети за времето си, предоставени от друида Панорамикс (в английски вариант Гетафикс) и неговата магическа отвара.
По време на приключенията си Астерикс и другите гали се бореха срещу римската окупация и научиха феновете си на редица житейски уроци, приложими във всички сфери на живота и днес.
Първият е, че хитростта и интелигентността на галите – понякога хващани неподготвени без магическа отвара – винаги ще спечелят битката срещу силата и числеността на противника.
Можете ли да се сетите за по-подходяща стратегия, която Европа трябва да следва, опитвайки се да се конкурира с Китай, Индия и САЩ? Прекалено дълго време Старият континент отказваше да се състезава умно.
Вторият урок е, че алчността не води доникъде. Селото на Астерикс беше почти унищожено, когато римляните тайно запознаха галите с най-лошите аспекти на капитализма, а издигането на високи побити камъни беше по-важно от приятелите и съседите.
Докато европейските лидери се борят срещу коронавируса и с кризата, която ще последва, това е поука, която си струва да бъде запомнена.
Вземете за пример британската верига кръчми Wetherspoons и нискотарифната авиокомпания EasyJet. Wetherspoons няма да предложат на служителите си никаква закрила, а EasyJet иска финансова помощ, но ще изплати милиони британски лири дивиденти на акционерите си.
Едва ли съм първият, който се опитва да чертае модерни паралели в света, създаден от Юдерзо и Госини. В края на краищата “Астерикс и Обелиск” всъщност не се отнася за Галия, а за Франция след Втората световна война, върната обратно през 50 г. преди новата ера.
Персонажите, вдъхновени от реални личности като Жак Ширак, Райму (френски актьор, известен с ролята си във филма Сезар по пиесата на Марсал Паньол Мариус, Фани и Сезар) и Еди Меркс (белгийски колоездач), живеят в страниците и дори успяват да предскажат тунела под Ламанша и коронавируса (донякъде).
В тези несигурни и понякога страшни времена е успокояващо да си припомним урока, че привидно трудните препятствия могат да бъдат преодолени, ако се грижим за приятелите си и проявим малко здрав разум.
И помнете: небето може и да се стовари върху главите ни утре, но, за щастие, утре никога не идва. Почивай в мир Албер Юдерзо, починал от усложнения, нямащи общо с коронавируса.