11/01/2017г. Пътеписи от Велин Велков, от: www.danybon.com взето от: https://www.danybon.com/interesno/velin-velkov-aberdeen/
Живописният източен бряг на Шотландия е пъстра черга от жълти и зелени – наситено зелени – парцели земя и отделни каменни къщи. Това е и първото нещо, което се вижда при захода за кацане на самолета. После се откриват и самият Абърдийн и неговото пристанище, което се намира в центъра на града.
Лесно пристигане, лесно заминаване, директни и добри транспортни връзки с града – летището на Абърдийн е удобна врата към този най-значителен град в Северна Шотландия. Има няколко полета дневно от Лондон, както и директна връзка с Франкфурт (удобно за пътуване от България).
Разположен на 200 км северно от Единбург и на 870 км от Лондон, Абърдийн е известен като гранитния град и това не е случайно. Гранитът е основният строителен материал, използван за старите къщи, а и за много от новите постройки. Най-внушителният обект на абърдийнския гранитен стил е колежът Марешал, характерен със своя изчистен архитектурен облик и изящни линии. Пред колежа, като символ на шотландската история се издига паметник на легендарния шотландски крал Робърт Да Брус. Още примери за архитектурни шедьоври има по централната Юнион Стрийт.
Площадът Юнион, където се намират автогарата и гарата, е добра отправна точка за разглеждане на Абърдийн. Много близо до площада са пристанището (с кораби обслужващи нефтените платформи) и морският музей на Абърдийн, който е отличен източник за изучаване на историята на пристанището, нeфтодобивната промишленост в Северно море и корабостроенето в Североизточна Шотландия.
Икономически, Абърдийн процъфтява от 70-те години, когато се откриват нефтените и газови находища в Северно море. Напоследък обаче, със спадът на цените на петрола, нефтодобивната индустрия започва да запада, а това се отразява и на града.
Музеят разказва и любопитната история на шотландксия търговец Томас Гловер, който живее дълги години в Япония по времето, когато островната държава се отваря към света в края на 19-ти век.
Една отминала епоха на живо
Малко встрани от центъра на града, но непременно заслужаващ посещение, е Старият Абърдийн, разположен в северната част на града. Това е кварталът около университета на Абърдийн.
Павираните улици ни водят назад във времето, когато Шотландия е била един от интелектуалните центрове на западно-европейското Просвещение.
Старите, но добре запазени сгради, някои още от 18-ти век, със спретнати градинки са съхранили атмосферата на една отминала епоха. Наситено-зелени поляни контрастират със сивите гранитни фасади типични за Стария Абърдийн.
Сърцето на университета се намира в една много елегантна сграда с характерен изящен купол, подобно на дантела от гранит, а по стените се виждат древните гербове на аристократични фамилии допринесли за благосъстоянието на университета.
Втората забележителност на града е рибарското селище Футди на брега на морето, до пристанищния фар. Малки, тесни, но украсени с много вкус улички от калдъръм свързват едноетажните къщички, повечето построени през викторианската епоха. Саксии с цветя, старовремски пейки и простори с пране, което съхне на вятъра, придават особения характер на селището. Поляната до фара с плажната ивица от ситен кафяво-жълт пясък разкрива прекрасни гледки към Северно море и именно там местните жители прекарват почивните си дни и ако имат късмет, наблюдават играта на делфините.
Юнион Стрийт е сърцето на Абърдийн, където се намират повечето магазини и банки. И тук отново преобладават сградите от сив гранит. В единия край на улицата се издига паметник на крал Едуард VII (сина на кралица Виктория, управлявал през първото десетилетие на 20-ти век).
Интересни са сградите на север от Юнион Стрийт и катедралата Свети Стефан със старите градски гробища. Градската галерия, театърът и библиотеката изграждат един завършен архитектурен ансамбъл около затревения площад осеян с макове и посветен на принц Албърт, съпруг на кралица Виктория. Наблизо има и паметник на най-известния шотландски поет Робърт Бърнс.
В Абърдийн има и много църкви, които на шотландски се наричат “кърк”.
Спокоен град
“Абърдийн” означава Града на реката Дий. Абърдийнци са дружелюбни и учтиви хора. За разлика от подобни по големина градове в южната част на Британия, преобладава бялото население. Английският, който говорят, е с шотландски акцент, а има и местен диалект на шотландския език – дорик.
С населението от около 150 хиляди души Абърдийн има една спокойна атмосфера, изпълнена с живот, но в никакъв случай забързана. Като всеки британски град и Абърдийн предлага големи възможности за пазар с няколкото си търговски центъра в сърцето на града. Там гостите на Абърдийн могат да купят всичко необходимо, както и да се насладят на обилен обяд или на чаша чай и парче кейк.
Велин Велков е голям приятел на „Данибон“. Той е от хората, които заслужават огромно уважение. Винаги ще откликнат с най-ценния съвет. А знанията, които притежава, будят възхита. За мен е чест да публикувам пътеписите на Велин.