09.02.2020, автор: Мая Петрова, от Hera.bg, взето от: https://www.hera.bg/s.php?n=4564
Във вярванията на келтите елшата е порта към света на феите. Съществува поверие, че самодивите боядисвали дрехите си със зелената боя от листата му. Вие пък може да използвате точно листата като билка при простудни заболявания – така съпътстващи ни този сезон. Употребявана е като лекарствено растение от много народи. Елшата има богата на смоли дървесина и е водоустойчива – символизира в астрологията на келтските народи – устойчивост в бурите на живота, от които излизаме с ведрина и оптимизъм.
Елша /Alnus/ е род Покритосеменни растения, принадлежи към семейство Брезови. Елшата цъфти през февруари и април и има над 30 вида листопадни дървета и храсти, някои от които достигат височина до 4 м. Кората им е сива или почти черна на цвят и много напукана. Листата са лъскави и лепкави, а шишарките са разположени на дълги дръжки. Най-разпространени видове са червената елша, черната елша и зелената елша, която е най-ниската – рядко достига повече от 2,5 метра. В нашата страна най–често се срещат черната, бялата и планинската зелена елша, те са много разпространени в Странджа планина.
Кои части на елшата са използваеми?
Основно кората, листата и шишарковидните реси. Кората се събира в началото на пролетта, а листата- през лятото. Шишарковидните реси се събират от октомври до април на следващата година. След като се съберат, отделните части се сушат в проветриви помещения или в сушилня. Изсъхването на листата е изключително трудно.
Полезен състав на различните части от дървото
Шишарките на елшата съдържат дъбилни вещества, от които около 2.5 % танини и галова киселина. Кората на дървото също съдържа дъбилни вещества, както и тараксерол, лупеол, смоли, червено багрило вещество и др. В състава на листата влизат хиперозид, кверцитрин, кафена киселина, витамин С.
При какви заболявания ще ни помогне елшата като билка?
Френската народна медицина препоръчва при настинка и грип болните да спят върху листа от черна елша.
Листата на елшата, и по-точно тези на черната елша, са патогенно средство, употребяващо се при простудни заболявания. Елшата действа и кръвоспиращо при различни видове рани, както и се използва вътрешно за пречистване на кръвта. Шишарките на това дърво имат способността да понижават температурата, използват се и при лечение на малария. Кората е лек основно в руската медицина при колити и ентерити, бори се успешно с ешерихия коли.
Богатото таниново съдържание на това растение го прави добър помощник в лечението на:
- Възпалителни кожни заболявания
- Изгаряния, обриви и отоци
Шишарковидните реси и кората се употребяват външно при:
- Ангина- за компреси или лапи
- Лош дъх- за жабурене
- Образуване на бучки при кърмачките
Шишарковидните реси помагат още при:
- Стомашни и чревни разстройства
- Хемороиди
Други приложения:
Елшата е използвана в строителството на Венеция, поради това, че има изключително водоустойчива дървесина – на повечето видове е много трайна за подводни строежи. Корите и са приложими в бояджийската промишленост – за боядисване на вълна и кожени изделия. Днес тя е един от основните като десен видове дървесина за мебели и паркети.
За какво ще изберете да я ползвате, преценявате вие. Дали ще лекувате някаква болежка с нея, също. Не забравяйте, обаче за предупреждението, че лечение никога не се изписва по собствено усмотрение. Първо се допитайте до специалист.